بانکداری آنلاین ارز و اوراق راهنمای خدمات صفحه اصلی
لطفا قبل از ورود به سیستم , راهنمای کاربران را پس از کلیک کردن موس مطالعه نمائید , جهت بستن متن , مجدداٌ کلیک کنید
مراحل صدور گواهی حساب انگلیسی از طریق ثبت اینترنتی

منظور از "واحدهای اجرایی" در این فایل راهنما، شعب ریالی ، شعب ارزی- ریالی و واحدهای ارزی می باشد.

‏‏ متقاضيان "گواهي حساب به زبان انگليسي" مي بايد از طریق مراجعه به سايت اينترنتي بانك تجارت به نشاني www.tejaratbank.ir و ورود به بخش بانکداری مجازی - قسمت "درخواست صدور گواهي حساب به زبان انگليسي" و با توجه به فايل هاي راهنماي موجود در كنار هر فيلد و طی مراحل ذیل نسبت به تكميل فرم هاي تعبيه شده در سیستم اقدام نمايند:

1‏- مشتري ابتدا بايد كد ملي و شماره تلفن همراه خود را وارد نمايد تا "رمز عبور" جهت ورود به سيستم، به موبايل وي ارسال( (smsگردد. شايان ذكر است شماره تلفن همراه وارد شده توسط مشتري در هنگام ثبت درخواست صدور گواهي، مي بايست با يكي از شماره تلفن هاي ثبت شده در نک حساب مشتری نزد واحد اجرایی مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت برای اصلاح و ثبت آن مي بايست حضوراً به واحد اجرایی مربوطه مراجعه نمايد. ضمناً در صورت اصلاح شماره تلفن در سیستم، تغییر مذکور در روز کاری بعد در سیستم مرکز (جهت صدور گواهی حساب) اعمال می گردد.

2‏- مشتری پس از ورود رمز ارسالی و کد امنیتی، وارد صفحه «انتخاب نوع حساب و شماره حساب» گردیده و ابتدا نوع حساب از لحاظ ارزی/ریالی و یا از لحاظ حقیقی‏/حقوقی‏/مشترک و سپس ردیف شماره حساب‏/حساب های مورد درخواست صدور گواهی حساب را انتخاب و نهایتاً کلید «تکمیل اطلاعات» را کلیک تا وارد صفحه مربوط به ورود اطلاعات مشتری شود.
توجه: چنانچه حساب‏/حساب هایی از مشتری در لیست نمایش داده شده، موجود نباشد، در گزینه «حساب های مغایرت دار» قابل مشاهده خواهد بود که عمدتاً دارای اشکالاتی از قبیل عدم درج تاریخ افتتاح حساب در سیستم های واحدهای اجرایی بوده و امکان صدور گواهی حساب برای آنها وجود نداشته و مشتریان می بایست از طریق مراجعه به واحد اجرایی دارنده شماره حساب مربوطه جهت اصلاح تاریخ افتتاح حساب و یا رفع مشکل اقدام نمایند.

3‏- در مرحله تکمیل اطلاعات، ابتدا جنسیت مشتری (زن‏/مرد) انتخاب و سپس نام و نام خانوادگی به زبان انگلیسی عیناً بر اساس گذرنامه مشتری تکمیل و در خصوص اشخاص حقوقی‏، مطابق نام ثبت شده، سربرگ و یا مهر شرکت، در کادر مربوطه درج گردد. بدیهی است در صورت عدم درج نام صحیح به زبان انگلیسی غیر از مندرجات گذرنامه، گواهی صادره مورد قبول سفارتخانه نخواهد بود

4- سپس کلید «صحت سنجی» کلیک گردد. در گام بعدی تعداد نسخ درخواستی و قسمت «نوع ارز در صورت نیاز» در سیستم تکمیل شود.

5‏- در ادامه می بایست تقاضا یا عدم تقاضای گردش حساب تعیین گردد. در صورتیکه مشتری تقاضای درج گردش حساب را داشته باشد، بازه زمانی گردش به صورت یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و یا دوازده ماهه می باید انتخاب گردد (بدیهی است امکان تقاضای گردش برای سپرده های بلندمدت وجود ندارد) و در پایان این مرحله،کلید «تایید و دریافت کد رهگیری» را کلیک نموده و کد رهگیری بر صفحه نمایش ظاهر و به موبایل مشتری نیز از طریق پیامک ارسال می گردد.
توجه1: گواهی حساب به زبان انگلیسی با مانده روز قبل صادر می گردد لذا چنانچه مشتری در روز جاری واریز انجام داده باشد، می بایست روز بعد درخواست خود را ثبت نماید.
توجه2: در صورت نیاز به قید "معادل ارزی به دو ارز متفاوت" در گواهی حساب، مشتري مي بايد دو بار اطلاعات را ثبت و هر بار یک نوع ارز را انتخاب نماید. شایان ذکر است که نرخ ارز بر اساس نرخ های مبادله ای اعلام شده توسط بانک مرکزی ج.ا.ا. در گواهی ها قید می گردد.

6- پس از اخذ كد رهگيري از سيستم ( با در دست داشتن کد رهگیری) جهت اخذ گواهي حساب به واحد اجرایی مورد نظر انتخاب شده مراجعه نمايد. لازم بذکر است پس از گذشت یک هفته کاری کد رهگیری نامعتبر گردیده و می بایست درخواست مجدد به صورت اینترنتی توسط مشتری ثبت گردد.

7- مشتریان می توانند پس از مراجعه به واحد اجرایی انتخابی خود و پرداخت کارمزد (طبق تعرفه) گواهی حساب را دریافت نمایند.

8- مشتریان توجه داشته باشند که گواهی حساب می باید در سربرگ لاتین بانک تجارت صادر و ممهور به مهر لاتین و دو امضای مجاز واحد اجرایی صادرکننده باشد و در متن گواهی حساب صادره کلمه یا عبارت فارسی نباید درج شده باشد. (گواهی حساب صادره در کاغذ A4 معمولی فاقد اعتبار می باشد)

9- مشتريان، در موارد زیر می بایست برای دریافت گواهی حساب انگلیسی درخواستی خود، به مدیریت امور بین الملل (تهران‏- خیابان طالقانی‏- نبش خیابان استاد نجات الهی (ویلا)– ساختمان مرکزی بانک تجارت‏- طبقه پنجم) مراجعه نمايند:
‏- در صورت نیاز به تایید گواهی حساب توسط وزارت امور خارجه.
‏- در صورتی که در گواهی حساب مربوط به شرکت ها (حساب های حقوقی)، نام مدیر عامل و یا یکی از اعضای هیات مدیره مي بايد قید گردد. ضمناً همراه داشتن تصویر آخرین تغییرات روزنامه رسمی (به تاریخ کمتر از دو سال گذشته) که نام و سمت شخص مورد نظر در آن درج شده باشد و نیز تصویر گذرنامه وی الزامی می باشد.
‏- در صورتی که مشتري درخواست صدور گواهی حساب برای تاریخ مشخصی به غیر از تاریخ روز قبل را داشته باشد، مي بايست به واحد اجرایی گشایش کننده حساب مراجعه و فرم 1093 موجود در واحد اجرایی مذکور را دقیق تکمیل نموده (با پرفراژ مبلغ مانده حساب)، به انضمام پرینت مانده حساب و گردش ها (تمامی مدارک ممهور به مهر و دو امضا مجاز مسئولین واحد اجرایی) به اداره خزانه داري و روابط با كارگزاران مراجعه نمايد. ‏- در صورت نیاز به گواهی حساب به زبانی به غیر از انگلیسی، مشتري مي بايد به واحد اجرایی گشایش کننده حساب مراجعه و فرم 1093 موجود در شعب را دقیق و بدون خط خوردگی تکمیل نموده (با پرفراژ مبلغ مانده حساب و ممهور به مهر و دو امضا مجاز مسئولین واحد اجرایی) برای ممهور نمودن به مهر امور بین الملل (الزامی از نظر دارالترجمه ها)، به اداره خزانه داري و روابط با كارگزاران مراجعه نمايد.

10‏- در صورت بروز هر گونه مشكل و یا نیاز به راهنمایی، در ساعات اداری ذيل، با اداره خزانه داري و روابط با كارگزاران تماس گرفته شود:
شنبه تا سه شنبه 8 تا 16 ‏- چهارشنبه 8 تا 15 ‏- پنجشنبه 8 تا 12
تلفن های تماس: 88890755‏- 81042128

شایان ذکر است رمز دریافتی می تواند به صورت دائمی مورد استفاده قرار گیرد در صورت فراموشی می توانید رمز جدید را دریافت نمائید

کد یا شناسه (ملی یا اتباع خارجی)